Budowa instalacji fotowoltaicznej
PROJEKT
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie ponieważ nie ma dwóch takich samych lokalizacji. A stosowanie uogólnień w czasie projektowania kończy się kiepskim dopasowaniem instalacji i słabszymi uzyskami. Sugerujemy dowiedzieć się czy firma która będzie montowała instalację posiada uprawnienia SEP i odpowiednie certyfikaty (UDT-OZE oraz producentów falowników) oraz czy mają uprawnienia serwisowe w razie awarii falownika. Każda budowa instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od projektu, a ten powinien być przygotowany odpowiednimi narzędziami dającymi możliwość uwzględnienia specyficznych warunków danej lokalizacji.
Wiele czynników ma wpływ na ilość energii produkowanej przez elektrownię słoneczną jaką jest instalacja fotowoltaiczna. Wykonanie „jakiejś” taniej instalacji może skutkować mniejszymi uzyskami a co za tym idzie dłuższym okresem zwrotu inwestycji. Przygotowanie układu modułów na miejscu docelowym ma zasadnicze znaczenie dla ilości produkowanej energii, złe ich rozmieszczenie może spowodować słabe wykorzystanie ich potencjału. W większości wypadków moc uzyskiwana w rzeczywistości jest mniejsza niż moc zainstalowana, a złe ułożenie paneli może ją tylko pogorszyć. Podczas projektowania bardzo ważna jest analiza cienia, dobranie układu i rozstawienia tak by wpływ zacienienia był jak najmniejszy. Spotkaliśmy się z takimi instalacjami gdzie panele były ustawione jeden za drugim zasłaniając się nawzajem, zainstalowana moc robiła wrażenie ale produkcja już nie i zupełnie czego innego oczekiwał rozczarowany inwestor.
W czasie planowania budowy instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio dobrać falownik, trzeba go odpowiednio przewymiarować. biorąc pod uwagę straty w nasłonecznieniu związane na przykład z ekspozycją czy kątem nachylenia modułów i spadającą z biegiem lat moc paneli. Podczas projektowania bardzo ważne jest zaplanowanie odpowiednich przewodów ich długości, ułożenia i przekroju. Zły dobór przewodów bywa częstym błędem wpływającym niestety na bezpieczeństwo, lub celowym działaniem jako (pozorne) zmniejszenie kosztów instalacji. Dla przykładu stosowanie tanich przewodów innego zastosowania, o nieodpornej otulinie lub o mniejszym niż zalecany przekroju z biegiem czasu skutkuje awarią. Często dla obniżenia ceny prowadzi się „minusa na skróty” gdy ten powinien przechodzić wzdłuż wszystkich paneli dla zapobiegnięcia powstawania pętli indukcyjnej stanowiącej zagrożenie podczas wyładowań atmosferycznych. Konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie uziemienia konstrukcji na której znajdują się panele oraz zabezpieczenia strony AC i DC falownika. Tutaj też niektóre firmy szukają oszczędności, co jest niedopuszczalne i stwarza bezpośrednie zagrożenie. Brak uziemienia konstrukcji z panelami w wypadku awarii zwłaszcza na blaszanym dachu stanowi duże niebezpieczeństwo. Przykładowo moglibyśmy zostać porażeni przystawiając metalową drabinę przy oglądaniu instalacji lub czyszczeniu dachu. Budowa instalacji fotowoltaicznej jest odpowiedzialnym zadaniem i powinna być przeprowadzona z należytą starannością.
Większe uzyski instalacji fotowoltaicznej nie mogą usprawiedliwiać zmniejszania bezpieczeństwa, co powinno być oczywiste. Ale czasami widzimy instalacje gdzie moduły ułożone są równo z krawędzią dachu lub nawet wystają poza obrys dachu co stanowi zagrożenie ich poderwania czy uszkodzenia. Przy wyżej położonych panelach na dachu lub przy „wciśnięciu” ich większej ilości na połać zapewne produkcja będzie większa ale możemy na tym dużo stracić osłabiając konstrukcję na której trzymają się moduły.
W firmie Bisolar podczas procesu projektowania korzystamy z wielu profesjonalnych programów przeznaczonych do prognozowania uzysków oraz projektowania konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Programy takie uwzględniają w obliczeniach lokalne warunki pogodowe, nasłonecznienie, ekspozycję oraz konstrukcję dachu. Projekt weryfikujemy programami producentów falowników zyskując obraz jak będą mogły wyglądać uzyski przy zastosowaniu danych podzespołów. Produkcja jest kalkulowana w skali roku z rozbiciem na konkretne miesiące. Możemy udostępnić obliczenia obciążenia dachu konstrukcją z panelami i wykonać wizualizację instalacji.
MONTAŻ
Posiadamy własne wykwalifikowane ekipy montujące instalacje fotowoltaiczne. Pracownicy posiadają certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego oraz odpowiednie uprawnienia elektryczne. Jesteśmy certyfikowanymi montażystami i serwisantami systemów SolarEdge oraz Fronius. Posiadamy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, które zabezpiecza Państwa podczas prowadzonych przez nas prac związanych z realizacją zlecenia (OC Ergo Hestia)
Podczas budowy instalacji fotowoltaicznej korzystamy z wysokiej klasy sprzętu i poświęcamy odpowiednią ilość czasu by wszystko było wykonane zgodnie z wysokimi standardami. Jakość wykonania ma zasadnicze znaczenie przy systemie który w trudnych warunkach ma pracować nie kilka lat a nawet kilkadziesiąt. Dlatego warto zainwestować w jakość która szybciej się zwróci.
Jednym z najistotniejszych elementów jest konstrukcja montażowa, jest to element na którym spoczywa cały ciężar instalacji fotowoltaicznej. Konstrukcje dachowe najczęściej naruszają poszycie dachowe, więc powinny być wykonane starannie i przez doświadczonych montażystów. W firmie Bisolar korzystamy wyłącznie z konstrukcji renomowanych firm dających gwarancję na całą konstrukcję a nie na część jej elementów. Takie systemy montażowe wykonane są głównie z aluminium, stali nierdzewnej oraz czasem stali odpowiednio zabezpieczonej przed korozją na okres użytkowania instalacji. Wysokiej jakości konstrukcja jest droższa od takiej tanio wykonanej ze zwykłych profili, ale to właśnie ona ma za zadanie utrzymać naszą instalację przez nawet kilkadziesiąt lat na swoim miejscu podczas trudnych warunków atmosferycznych.
Kolejnym elementem każdej sprawnie i bezpiecznie działającej instalacji są przewody których parametry i ilości powinny być odpowiednio dobrane na etapie projektowania. Zarówno kable jak i wszystkie korytka/osłony narażone na działanie promieniowania słonecznego powinny być UV odporne jest to bardzo ważnie by prąd w nich płynący był odpowiednio izolowany. Dla ograniczenia kosztów niektóre firmy stosują tanie zamienniki złączy kablowych, prawie dziesięciokrotnie tańszych (gorszy zamiennik konektorów MC4). Niedopasowanie złączy kablowych lub ich kiepska jakość jest najczęstszym powodem awarii instalacji fotowoltaicznych, z tego powodu w naszej firmie korzystamy wyłącznie z wysokiej jakości oryginalnych złączy rekomendowanych przez producentów falowników.
Bardzo poważnie podchodzimy do zasad bezpieczeństwa. Każda instalacja przez nas wykonana jest uziemiona, wykonujemy pomiary oporności gruntu i dostosowujemy odpowiednią wielkość uziemienia konstrukcji dachowej. Konieczne jest uziemienie inwertera, niestety czasami wymaga to przerobienia instalacji elektrycznej w budynku co wiąże się z dodatkowymi pracami. Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej poprzedzone jest wykonaniem wielu badań sprawdzających poprawność połączeń elektrycznych.
Przed realizacją montażu na dachu pokrytym dachówką prosimy Państwa o sprawdzenie dostępności zapasowych dachówek, ponieważ mimo największych starań zawsze może któraś ulec uszkodzeniu. A dbając o jakość wykonania zawsze zgłaszamy każde uszkodzenia nie zostawiając dziur w dachu w myśl „nikt nie zauważy”
URUCHOMIENIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
Przed uruchomieniem i rozpoczęciem eksploatacji nowego systemu fotowoltaicznego przeprowadzamy szczegółową procedurę odbioru polegającą na przetestowaniu wszystkich parametrów elektrycznych, weryfikujemy jakość i poprawność wszystkich połączeń, uziemień itp..
Przekazujemy do użytku sprawdzony i monitorowany system fotowoltaiczny z dokumentami informującymi o gwarancjach i użytych komponentach wraz z ich numerami seryjnymi. Na życzenie klienta możemy dołączyć/przesłać dokumenty informujące o szczegółach produktów użytych podczas budowy instalacji fotowoltaicznej, takie jak karty katalogowe czy specyfikację techniczną.
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne wykonywane przez firmę Bisolar Energy są oparte o fabrycznie nowe urządzenia i podzespoły sprawdzonych producentów pochodzące z polskiej dystrybucji i posiadające gwarancje producenta. Ponieważ każda instalacja jest tak dobra jak jej najsłabszy element, nie stosujemy zamienników, ani niesprawdzonych komponentów, które mogłyby mieć negatywny
wpływ na wydajność i bezawaryjną pracę systemu przez cały okres jego użytkowania.
MONITORING INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
Monitorujemy każdą wykonaną przez nas instalacje, jak również udostępniamy naszym klientom możliwość samodzielnej kontroli wydajności systemu, poprawności działania oraz statystyk produkcji energii. Dodatkowo jeśli jest to w pełni optymalizowana instalacja to mamy dostęp do szczegółowych informacji włącznie z tym jak pracuje każdy panel z osobna. Monitoring daje nie tylko świadomość jak pracuje nasz system ale również większe bezpieczeństwo i możliwość zdalnego rozwiązywania części problemów które mogły by wystąpić w instalacji.