Poradnik

Optymalizator mocy Solaredge do paneli fotowoltaicznych

      Zamieściliśmy tutaj przydatne informacje w temacie fotowoltaiki i nie tylko. Znajduje się tu porównanie różnych systemów fotowoltaicznych. Większość naszych dachów jest skomplikowana lub częściowo zacieniana wtedy duże znaczenie ma optymalizacja instalacji fotowoltaicznej by zmaksymalizować produkcję. Polecamy systemy gdzie wykorzystywany jest optymalizator mocy SolarEdge, systemy takie zapewniają nie tylko zmniejszenie strat ale również zwiększenie bezpieczeństwa i dokładny monitoring każdego elementu instalacji. Optymalizatory mają za zadanie zmniejszać straty produkcji związane z niedopasowaniem mocy modułów wynikającą z innej ekspozycji, stanu fizycznego modułów lub zacienień.

      Chcielibyśmy podzielić się wiedzą i ułatwić Państwu poruszanie się w temacie energii pozyskiwanej prosto ze słońca. Ponieważ jest to czysta, bezobsługowa metoda wytwarzania energii która się naprawdę opłaca. Nie zwlekaj z założeniem instalacji i zacznij oszczędzać już dziś. Dobrze zaprojektowany system pozwala zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, obniżając rachunki do kosztów stałych za przesył energii.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą instalacje domowe/instalacje komercyjne i kontaktu, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Odmawialne źródła energi symbole
SolarEdge optymalizatory mocy

PORÓWNANIE RODZAJÓW INSTALACJI

Instalacja standardowa

Prawidłowo wykonana instalacja „standardowa” produkuje prąd odpowiednio do swoich możliwości i nie stwarza zagrożenia. W uproszczeniu składa się z generatora (łańcuchów modułów PV) oraz falownika. Panele w takiej instalacji podłączone są szeregowo, każdy moduł pracuje z mocą najsłabszego, a co za tym idzie tracimy na produkcji. Jeżeli ekspozycja na słońce jest dobra i paneli nic nie zasłania, to wydajność produkcji jest dobra. Tracimy jeśli warunki nie są idealne i powinniśmy rozważyć jedną z form optymalizacji. Jeżeli jest możliwość monitorowania takiej instalacji, a większość producentów udostępnia taką możliwość to są to możliwości ograniczone. Możemy monitorować pracę falownika oraz paneli fotowoltaicznych ale tylko jako grupę paneli bez rozbicia na poszczególne sztuki.

Taki rodzaj instalacji bardzo dobrze sprawdza przy panelach ustawionych na konstrukcji naziemnej. Możemy wtedy wybrać najlepszą ekspozycję względem południa i bez zacienień.

instalacja fotowoltaiczna standardowa
Instalacja fotowoltaiczna naziemna

Instalacja optymalizowana

Instalacja z zamontowanymi optymalizatorami mocy pozwala na zwiększenie wydajności całego układu. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem na skomplikowanych dachach gdzie nie zmieścimy całej instalacji na jednej połaci lub gdy mamy zacienienia ograniczające nam możliwą do wykorzystania pod panele powierzchnię. Urządzenia te zazwyczaj mocowane są pod panelem, na konstrukcji nośnej. Należy jednak pamiętać że instalacja taka powinna być dobrze zaprojektowana i dopasowana do istniejących warunków, optymalizatory nie rozwiążą wszystkich problemów.

SolarEdge optymalizacja instalacji fotowoltaicznej

Bardzo często korzystamy z tych systemów ze względu na to, iż mało kto może zapewnić dobrą ekspozycję instalacji. Optymalizatory dbają o to by panel który pracuje znacznie słabiej nie obciążał całego systemu, a każdy z osobna produkował prąd ze swoją maksymalną mocą. Takie systemy możemy podzielić na dwie główne grupy, optymalizację całościową lub częściową.

Optymalizacja całościowa
instalacja fotowoltaiczna optymalizowana SolarEdge SafeDC

W takiej instalacji do każdego modułu podłączone jest urządzenie optymalizujące jego moc. Każdy z paneli fotowoltaicznych ma przez nie indywidualnie wyszukiwany punkt pracy maksymalnej (MPPT) dzięki czemu każdy moduł pracuje z maksymalną mocą. Optymalizator ma za zadanie zniwelować straty związane z niedopasowaniem mocy modułów.

Optymalizatory mocy przyczyny niedopasowania mocy

Najlepszą optymalizację mocy całej instalacji przy falownikach trójfazowych zapewnia w tej chwili SolarEdge. Jest to cały dopracowany system fotowoltaiczny zapewniający nie tylko zmniejszenie strat związanych z niedopasowaniem mocy ale również zwiększone bezpieczeństwo i kontrolę pracy każdego elementu instalacji z osobna. Dzięki przeniesieniu części pracy na optymalizatory falownik SolarEdge jest mniejszy i mniej awaryjny w stosunku do inwerterów szeregowych.

Jesteśmy certyfikowanymi montażystami i serwisantami systemów fotowoltaicznych SolarEdge.

Ważnym dodatkiem do systemów SolarEdge jest funkcja SafeDC gwarantująca wysoki poziom bezpieczeństwa. Obniża ona automatycznie wartość napięcia w optymalizerach i w przewodach prądu stałego do 1V na panel w momencie wyłączenia falownika lub gdy utraci on zasilanie prądem przemiennym. Automatyczne wyłączenie falownika może nastąpić po wykryciu zagrożenia lub nieprawidłowości w działaniu sieci czy samej instalacji. Jeżeli zadziała ta funkcja to w instalacji na dachu utrzymywane jest niskie napięcie niestanowiące zagrożenia dla osób przybywających w pobliżu. Jest to szczególnie ważne w momencie wykonywania prac serwisowych, oczyszczania paneli czy akcji gaśniczej. W instalacjach standardowych lub częściowo optymalizowanych w momencie wyłączenia falownika a przy nasłonecznionych panelach nadal mamy wysokie napięcie na instalacji za panelami, co może stanowić duże zagrożenie w momencie ingerowania w instalację lub przy jej uszkodzeniu.

Optymalizacja całościowa i SafeDC daje nam możliwość bezpiecznej i szybkiej wymiany modułu który uległ awarii czy uszkodzeniu. Wymieniany moduł może być wtedy nawet innego producenta czy innej mocy, a jego dopasowaniem do systemu zajmie się optymalizator. System taki ułatwia nam lokalizację usterek i odnajdywanie słabych punktów instalacji dzięki zaawansowanemu podglądowi każdego elementu instalacji. W portalu monitoringu mamy dokładne dane jak pracuje każdy z paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu możemy wykryć nietypowe lub niebezpieczne zachowania w całym łańcuchu. Istnieje również możliwość zdalnego rozwiązywania problemów na poziomie modułów.

SolarEdge aplikacja optymalizacja

Optymalizacja częściowa
instalacja fotowoltaiczna częściowo optymalizowana

Częściowa optymalizacja instalacji fotowoltaicznej polega na wykorzystaniu optymalizatorów mocy wyłącznie tam gdzie jest to niezbędne. Po przeanalizowaniu zacienień możemy rozplanować użycie takich urządzeń tak by zmniejszyć straty i nie musieć rezygnować z miejsc okresowo zacienianych przez przeszkody. Taka metoda daje nam możliwość lepszego wykorzystania dostępnego miejsca pod instalację przy mniejszym koszcie w stosunku do optymalizacji całościowej. Dostajemy wtedy instalację z możliwością częściowego zmniejszenia strat produkcji i z poszerzoną funkcją monitoringu ale jednak w ograniczonym zakresie. Można monitorować każdy panel z zainstalowanym optymalizatorem jako osobny element ale pozostałe moduły połączone szeregowo już tylko zbiorczo.

Zaletą takiego rozwiązania jest też możliwość zastosowania w instalacji inwertera dowolnej firmy, ponieważ urządzania takie współpracują z większością produkowanych falowników. W razie ewentualnej wymiany falownika nie musimy się ograniczać do jednego producenta.

Instalacja z mikrofalownikami

Trzecią możliwością wykonania instalacji jest wykorzystanie mikro-falowników. Polega ona na rozproszeniu mikro-falowników zamiast jednego centralnego na końcu instalacji. Przy każdym module PV znajduje się takie urządzenie i przemienia na swoim wyjściu prąd stały w zmienny.

instalacja fotowoltaiczna z mikrofalownikami