Program Czyste Powietrze 2022 r.

Program Czyste Powietrze ma przede wszystkim na celu poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych, a także poprawę jakości powietrza poprzez redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Inicjatywa umożliwia uzyskanie dofinansowania na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, np. ocieplenie zewnętrznych ścian.

O dotacje mogą się starać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym. W inicjatywie Czyste Powietrze funkcjonowały dotychczas dwie grupy beneficjentów:

  • pierwsza grupa – to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł; dotacja podstawowa wynosi tu do 30 000 zł,
  • druga grupa – to osoby otrzymujące wynagrodzenie przeciętne – do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym; tzw. dotacja podwyższona wynosi tu do 37 000 zł.

program czyste powietrze kraków

Najważniejsze zmiany w programie Czyste Powietrze 2022

  1. Koniec dotacji na kotły węglowe. Zakup i montaż kotła węglowego w ramach programu możliwy był tylko do końca 2021 r. Spowodowane jest to uchwałami antysmogowymi w poszczególnych województwach, w tym woj. małopolskim, które ograniczają stosowanie węgla. Wciąż istnieje jednak możliwość rozliczenia kosztów w ramach inicjatywy Czyste Powietrze, pod warunkiem że dany piec został zakupiony i zamontowany wraz z odbiorem do 31 grudnia 2021 r.
  2. Nowa grupa beneficjentów o najniższych dochodach. Dotychczas z dotacji skorzystać mogły tylko dwie grupy beneficjentów. Od 1 stycznia 2022 r. większe wsparcie trafi do mniej zamożnych Polaków. Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz w przypadku gospodarstw jednoosobowych –  1260 zł, będą mogły uzyskać nawet do 90% dofinansowania. Oznacza to, że maksymalna kwota dotacji wyniesie 69 000 zł.
  3. Dofinansowanie do kotłów dwupaliwowych. W tym roku lista wspieranych źródeł ciepła powiększyła się o kotły dwupaliwowe, w których można palić peletem drzewnym oraz zgazowywać drewno.

W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań czy zainteresowania skorzystaniem z programu Czyste Powietrze – zapraszamy do biura stacjonarnego Bisolar Energy w Krakowie. 

Na miejscu udzielimy wszelkich niezbędnych informacji. Z przyjemnością zajmiemy się także kompleksową pomocą i wsparciem w uzyskaniu środków inwestycyjnych. Realizujemy również projekty w zakresie wykonawstwa i montażu kompletnych instalacji spełniających regulamin programu. Zapraszamy.

Kontakt

Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek informacji na temat wykonywanych przez nas instalacji, wypełnij formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i odpowie na wszystkie pytania dotyczące: szczegółów technicznych, sposobów finansowania, serwisu, gwarancji, itp.

Udostępnione dane zostaną użyte wyłącznie do kontaktu w tej konkretnej sprawie i nie będą wykorzystywane do żadnych innych celów marketingowych oraz informacyjnych.

fotowoltaika kraków dofinansowanie