W kwestii wyboru urządzenia najważniejszy jest odpowiedni dobór rodzaju i mocy pompy ciepła. Aby właściwie dobrać urządzenie do zapotrzebowania budynku potrzebne będzie trochę informacji i zasada jest jedna im więcej informacji tym precyzyjniej możemy dopasować pompę ciepła. Niedopasowanie spowoduje że pompa nie będzie spełniała swojej funkcji, zużyje dużo więcej energii elektrycznej, znacznie spadnie jej żywotność a nawet może to skutkować utratą gwarancji.
-
Najpierw musimy określić do czego będzie wykorzystywana pompa ciepła, czy będzie to grzanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie pomieszczeń, a może jedno i drugie. Niektóre takie urządzenia mogą nawet chłodzić pomieszczenia lub grzać wodę basenową. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu to bardzo istotny jest sposób ogrzewania pomieszczeń, od tego będzie zależało jaką temperaturę będzie musiała osiągnąć woda na wyjściu z urządzenia. Ogrzewanie możemy sprowadzić właściwie do dwóch rodzajów, może to być ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne) lub grzejnikowe z wyższą temperaturą zasilania. Przy pompie ciepła lepszym i wydajniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie płaszczyznowe, ale nie zawsze jest możliwość jego wykonania lub mamy już wykonaną instalację grzejnikową. Wtedy musimy dobrać odpowiednią pompę ciepła do zastosowanego systemu ogrzewania.
-
Kolejnym zagadnieniem jest wybór dolnego źródła ciepła, czyli środowiska z którego będzie pobierana energia cieplna do zasilenia naszego systemu. Takim źródłem może być powietrze, woda lub grunt. Od doboru dolnego źródła ciepła będzie zależał rodzaj i moc pompy ciepła. Przy gruntowych wymiennikach ciepła będziemy potrzebowali odpowiednich warunków gruntowych, dużej powierzchni działki albo głębokich odwiertów dla wymienników pionowych. W dzisiejszych czasach odwierty nie stanowią już większego problemu a takie wymienniki są bardzo efektywne i charakteryzują się niską zmiennością warunków w ciągu roku. Niestety zazwyczaj nie mamy możliwości wykonania wymiennika gruntowego z braku miejsca na działce, lub chcemy ograniczyć koszty inwestycyjne. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest wymiennik korzystający z energii odbieranej z powietrza, tak zwana powietrzna pompa ciepła (pompa powietrze-woda) Jest mniej wydajna ze względu na dużą zmienność temperatury powietrza ale koszty inwestycyjne są niższe a jej montaż jest łatwiejszy. Pompy takie występują w dwóch rodzajach, ze względu na rozmieszczenie elementów składowych i rozróżniamy je na splity oraz monobloki.
-
Przychodzi czas na dobranie mocy pompy ciepła, a będzie zależała głównie od zapotrzebowania budynku na ciepło i zakładanego trybu pracy takiego urządzenia.
-
Zapotrzebowanie na ciepło – Jeśli jest to nowy budynek, będzie to określone w projekcie wraz z zapotrzebowaniem na ciepłą wodę użytkową. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku gdy mamy do czynienia ze starszym budynkiem, wtedy możemy ustalić zapotrzebowanie na przykład na podstawie kilku uproszczonych metod doboru mocy pompy ciepła. Jednym ze sposobów jest określenie dotychczasowego zużycia paliwa którym był ogrzewany budynek. Dla przykładu omówimy ogrzewanie olejem opałowym, wydajność takiego paliwa to 10kWh/l przy sprawności pieca 80%, tu założymy zużycie na poziomie 2000 l/rok dla budynku. Biorąc pod uwagę pompę ciepła typu on/off pracującą 2000 godzin w roku i podstawiając wszystko do wzoru otrzymujemy: 2000 * 10 *0,8/2000 = 8kW. Przy doborze mocy pompy musimy uwzględnić sprawność w najniższych temperaturach dla danego regionu oraz moment w którym zacznie wspomagać się dodatkowym źródłem ciepła, tak zwany punkt biwalentny.
-
W dobieraniu odpowiedniej pompy ciepła bardzo pomocne są kalkulatory zapotrzebowania budynku na ciepło oraz programy doborowe, oferowane przez większość producentów takich urządzeń. Przy porównywaniu mocy pomp ciepła trzeba uważać ponieważ zawarta w nazwie moc pompy nie może być głównym wyznacznikiem doboru. Dla przykładu pompy HPA-O 10 Premium 10kW oraz NL-BKDX30-95II/R32 10 kW obie o mocy 10kW mają zupełnie inną wydajność oraz oczywiście cenę. Najlepiej porównać wydajność pompy przy konkretnej temperaturze pracy na przykład -7* C, tu jedna ma sprawność 9,54kW a druga już tylko 7,07kW przy grzaniu dody do 35*C (Moc grzewcza przy A-7/W35 (EN 14511)
Doborem zajmuje się projektant/instalator, mamy odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia obliczeń i symulacji.